OLEJ KOKOSOWY

Najbardziej uniwersalny ze wszystkich olejów roślinnych. Nadaje się do każdego typu skóry/cery ponieważ ma właściwości pielęgnacyjne, emoliacyjne, czyli nawilżające (nie tylko skórę ale np. włosy), przeciwgrzybicze, antybakteryjne i antyseptyczne. Posiada bardzo wiel enienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspierają regenerację i odżywienie naskórka. Nie podrażnia, nie przetłuszcza, a w mydłach wytwarza naturalna kremową pianę. Jest to od dawna mój faworyt i podstawa moich mydeł.

MASŁO SHEA

Drugi w kolejce jako podstawa pielęgnacji ze względu na bogactwo witamin A i E, które widocznie wygładzają skórę, odbudowują tkanki i zapobiegają ich rozpadowi a co za tym idzie- wygładzają zmarszczki. Oczywiście nie liczmy na cud! Jest to jedynie naturalne wspomożenie procesów zachodzących w tkankach

OLIWA Z OLIWEK

Niezrównany naturalny kosmetyk, który mógłby być stosowany w pojedynkę. Ale…czy nie lepiej w połączeniu z równie skutecznymi składnikami? Oliwa bogata jest w witaminę F, która chroni naszą skórę przed nadmierną utrata wilgoci i dba o barierę lipidową (tłuszczową) naszej skóry. Jest naturalnym filtrem chroniącym nas przed szkodliwym promieniowaniem UV. Uelastycznia, pobudza krążenie krwi, podnosi odporność skóry. Czego chcieć więcej?

OLEJ RYCYNOWY

Nie mam pojęcia dlaczego jest tak tani w porównaniu z innymi olejami. Stosowany jest w celu regeneracji naskórka (np. zniszczone pięty czy łokcie), ma właściwości łagodzące wszelkie podrażnienia skórne czym często przyspiesza gojenie się skóry, nawilża i podobnie jak oliwa z oliwek buduje barierę naszego naskórka. Do tego się pieni pieni!

OLEJ LNIANY

Ojczyzną lnu jest Mezpotamia, ale uprawia się go juz na całym świecie. Napewno każdy z Was wie jak wygląda, jasnoniebieskie drobne kwiatuszki, których niekiedy są całe połacie. Wyrabiając mydło korzystam z oleju lnianego produkowanego w sąsieniej wsi przez rolnika, który ma ekologiczne uprawy lnu i gwarantuję, że jest cudowny! Ale do rzeczy…W nasionach lnu, z których wyrabia się olej znajduje się bardzo duzo substancji śluzowych, które nawilżają i uelastyczniają naszą skórę, białek, steroli oraz glikozydów (organiczne substancje chemiczne, które tu mają działanie przeciwzapalne). Olej lniany to jeden z najlepszych olejów używanych w kosmetykach, ponieważ dzięki zawartości kwasów tłuszczowych ( linalolu oraz linolu), fitosteroli oraz witaminy E( antyutleniacz) przyspisza regeneracje naskórka, leczy stany zapalne, zapobiega szybkiemu starzeniu się skóry oraz łuszczeniu się naskórka. Osobiście nie wyobrażam sobie już zrobienia mydła bez oleju lnianego, który jest delikatny i pachnie lekko orzechowo…

MASŁO KAKAOWE

Wkładając nos do słoiczka z tym masłem czuje się jak hrabia de Reynaud zasypiający w witrynie sklepu czekoladowego. Kto oglądał film lub czytał książkę ten wie o czym mowa. Masło dodaje twardości w mydle, co powoduje, że kosteczka jest bardziej wydajna. Poza tym, w ziarnach kakaowca,z  którego wytwarza się owy kosmetyk znajduje się ponad 53% tłuszczu. Miło, że pommio takiej ich ilości masło po zetknięciu ze skórą nie tłuści jej, ale nawilża i mocno pielęgnuje. Masło kakaowe polecane jest dla skóry dziecięcej oraz alergicznej, a także tej z problemami, ponieważ doskonale ją zmiękcza.

WOSK PSZCZELI

Ten element pszczelego ula juz dawno znany był w kosmetyce. Wosk pszczeli jest mieszaniną wielu kwasów m.in melisowego i walerianowego, alkoholi oraz węglowodorów. Słuzy on do budowania plastrów gniazda, gdzie bytują pszczoły, skłądują miód oraz wychowują dzieci  a my możemy się tym smarować Jedna z podstawowych zastosowań wosku jest używanie go jako emulgatora. Poza tym ma on właściwości antybakteryjne, przyspieszające gojenie się  ran np. przy czyrakach oraz głęboko pielęgnujące. W mydłach sprawia, że są one dużo twardsze przez co ich wydajność wydłuża się. Wosk znajduje się w takich mydłach jak: LAWENDOWA PRZYSTAŃ, PLASTER MIODU oraz CHŁODZĄCA MIĘTA

OLEJEK LAWENDOWY

(LAWANDULA ANGUSTIFOLIA OIL)

  •  łagodzi podrażnienia spowodowane różnymi czynnikami ( mróz, słońce, poparzenia, trądzik)
  • wspaniale oczyszcza i dezynfekuje skórę
  • ma działanie antyseptyczne i antybakteryjne
  • relaksuje i odpręża
  • ma właściwości przeciwgrzybicze (linalol odpowiada za hamowanie grzyba również na skórze)
  • przyspiesza gojenie się ran i zapobiega powstawanie blizn
  • wnikając w skórę rozszerza pory tak aby inne substancje aktywne zawarte w kosmetyku mogły być lepiej wchłonięte przez skórę
  • olejek stosowany jest przy problemach z łuszczycą, łupieżem suchym, egzemą, opryszczką i rozstępami.

OLEJEK ROZMARYNOWY

   [Rosmarinus Officinalis Oil]

Olejek rozmarynowy posiada właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze dlatego też jest chętnie stosowny w kosmetyce do produkcji skutecznych kosmetyków do pielęgnacji skóry oraz włosów. Cera tłusta i rozszerzone pory idealnie nadaje się do zastosowania kosmetyków które zawierają w sobie olejek rozmarynowy. Dodatkowo właściwości olejku rozjaśniają blizny. Pięknie pachnie i pozwalali odprężyć zmęczone ciało.

MIÓD

To dodatek prosto z ula, prosto z natury. Więc naturalnie, że jest doskonały dla skóry. Miód wykazuje działanie nawilżające i wzbogacające naskórek. Dzięki zawartości aktywnych substancji bardzo dobrze łagodzi podrażnienia, regeneruje uszkodzoną skórę i zapobiega powstawaniu blizn. Ponadto do pielęgnacyjnych właściwości miodu należą też jego walory antybiotyczne co doskonale sprawdza się przy skórze problematycznej. Obecność w miodzie kwasów owocowych sprawia, że jego działanie sprowadza się również do lekkiego złuszczania naskórka oraz odkażania. Jeżeli ktoś jest uczulony na miód należy najpierw sprawdzić jak działa na skórę, smarując kosmetykiem z miodu jej niewielką część.